Zpět 3 fotografie
Topení a ohřev vody - WTerm ohřívač FHN

Jak v domácnosti ohřívat efektivně vodu?

Potřebujete vybrat způsob, jakým ohřívat vodu ve vaší domácnosti, ale nevíte, jak na to? Nebojte, poradíme vám!

Publikováno: 06.05.2021
Rubrika: ,

Možné způsoby

Způsoby ohřevu vody rozlišujeme podle zdroje energie (elektrický, plynový, na tuhá paliva, s netradičními zdroji tepla), způsobu předávání tepla (přímý, nepřímý), místa ohřevu (místní, ústřední, dálkový), možnosti ohřevu z různých zdrojů (jednoduché, kombinované), způsobu ohřevu (jednostupňový, vícestupňový) a konstrukce zařízení (akumulační, průtočný).

Tyto parametry je nutné zhodnotit s vašimi požadavky, možnostmi a počáteční investicí. Pojďme se spolu podívat na nejčastější zařízení v domácnostech.

Bojler

Nejčastějším způsobem, který můžeme potkat v českých domácnostech, je bojler. Ten ohřívá vodu v akumulační nádrži s objemem mezi 50–200 litry pomocí elektřiny a ta v něm pak zůstává teplá. Při jeho výběru je potřeba sledovat, jak dlouho v něm vydrží voda ohřátá, kolik spotřebuje elektřiny a za jakou dobu vodu ohřeje. Bojler je efektivní a počáteční investice není tak velká jako třeba u tepelného čerpadla.

Průtokový ohřívač

Zařízení bez akumulační nádrže, které ohřívá vodu okamžitě při jejím průtoku přes výměník tepla. Takto ohřátá voda se spotřebovává ihned, není shromažďována v akumulační nádrži jako třeba u bojlerů. Průtokový ohřívač je menší a nevyžaduje izolaci, hodí se na nárazový ohřev vody. Hlavní výhodou je malá počáteční investice.

Ostatní

  • Tepelná čerpadla – velmi moderní a úsporná varianta využívající pro ohřev vody teplo země. Má vysoké pořizovací náklady a je aplikovatelná jen na domy s pozemkem, ale vodu ohřívá skoro zdarma – počáteční investice se vám velmi rychle vrátí.
  • Ohřev vody v kotli – některé kotle mají možnost průtočného ohřevu vody, ohřívá se zároveň s vytápěním domácnosti. Tato metoda je úsporná, ale je vhodné ji kombinovat s další metodou, nejlépe bojlerem, abyste měli teplou vodu i když zrovna netopíte. Také je možné tento způsob využít pro vícestupňový ohřev vody využívající více zdrojů tepla.
[carousel-horizontal-posts-content-slider]