Zpět 7 fotografií
Vizualizace pavilonu Z v Českých Budějovicích

Rekonstrukce a přestavba pavilonu Z v Českých Budějovicích nabídne otevřený multifunkční prostor

Areál Výstaviště České Budějovice prochází proměnou. Rekonstrukce se dočkal pavilon Z pocházející ze 70. let 20. století. Stavební práce začaly na začátku roku 2021.

Publikováno: 25.03.2021
Rubrika:

Původní hmotová kompozice architektury, založena na třech zvyšujících se kvádrech je základním principem, který byl ale postupem času potlačen a znepřehledněn. Návrh obnovy pavilonu od studia A8000 jej znovu navrací, jasně definuje a dále rozvíjí.

Inspirací pro rekonstrukci je rostlinný motiv procesu šlechtění bonsaje, při kterém se od základní stavby rostliny vždy odstřihuje pečlivě vybraná část právě tak, aby se dosáhlo nového vzdušného a originálního vzhledu. Stejný osud čeká pavilon Z. Část pavilonu bude odstrojena, odhalena bude jeho konstrukční podstata.

„Rozhodnutí objekt rekonstruovat místo možné demolice bylo výsledkem mnoha faktorů. V první řadě byl rozhodující kvalitní architektonický koncept pavilonu. Trojice kvádrů gradujícího objemu nám přišla zajímavá a chtěli jsme ho zachovat a dále s tímto principem pracovat. Lidská stránka a respekt k původnímu autorovi je rovněž nezanedbatelnou součástí rozhodování. Pavilon je na výstavišti od sedmdesátých let za tu dobu má svou historii, a je nedílnou a jedinečnou součástí její historie – při demolici by místo ztratilo svůj genius loci,“ říká Daniel Jeništa z ateliéru A8000.

Největší předností návrhu je celková vzdušnost a střídmost. Nové uspořádání rozděluje prostor na uzavřenou pravou část a velkorysou levou, pojatou maximálně volně a vzdušně, pouze s předěleným systémem závěsů. Veškeré potřebné technologie a zázemí jsou zakomponovány do jednoho modulu tak, aby zbytek prostoru mohl dýchat. Ubrána je barevnost i materiálové spektrum. Jednoznačně vyniká čistota nové formy. Výrazový minimalismus podtrhuje i exteriérová copilitová prosklená stěna.

„Exteriér pavilonu se však oproti stavu před rekonstrukcí změní poměrně zásadně. Dostane zcela novou bílou fasádu a bílou střechu – tak aby se pohledově sjednotil. Doplní ji soudobé zasklení strukturální fasádou v kombinaci s původním materiálem profilovaného vrstevnatého skla přírodní barevnosti – tedy odstín zeleného „lahvového“ skla,“ dodává Jeništa.

Výstavní pavilon se promění v multifunkční společenské centrum 21. století. Nabídne hlavní sál s kapacitou 800 míst pro sezení či 1200 pro stání, výstavní prostor, zázemí pro pořádání konferencí, maturitních plesů a dalších eventových akcí. Pavilon by měl žít celoročním programem. Jedná se o největší investici Výstaviště České Budějovice za posledních 10 let. Celkově vyjde rekonstrukce na více než 135 milionů korun. Pavilon Z by se měl otevřít během agrosalonu Země živitelka na konci srpna 2021.

Základní informace

  • Architekt: A8000
  • Klient: Výstaviště České Budějovice, a.s.
  • Doba dokončení: červenec 2021
[carousel-horizontal-posts-content-slider]