Zpět
Ilustrační foto (Zdroj: Unsplash.com)

Vše, co potřebujete k přístavbě garáže

Koupili jste si nového miláčka na čtyřech kolech, ale nechcete ho nechávat venku na ulici nebo jen tak pod přístřeškem? Pokud jste se rozhodli pro přístavbu garáže, přečtěte si, co všechno k tomu budete potřebovat.

Publikováno: 07.01.2021
Rubrika:

Ilustrační foto (Zdroj: Unsplash.com)K novému autu nestačí mít pouze nejlevnější povinné ručení, ale také byste mu měli dát slušné místo na přespání. Přistavit garáž není tak těžké a nemusí vás to stát ani moc peněz. Je tu ale několik věcí, které byste měli vědět, ještě než se do samotné stavby pustíte.

Potřebujete povolení?

V posledních dvou letech je výstavba garáže nebo jiné menší stavby lehčí, alespoň co se papírování týče. Na nepodsklepenou garáž o výměře 25 m2, jejíž výška nepřesáhne 5 m, nepotřebujete ani povolení, a dokonce ani ohlášení stavby. Myslete ale na to, že garáž nesmí sloužit jako sklad paliva a musí být umístěna na pozemku domu, a to minimálně dva metry od hranice pozemku. S domem spojená garáž pak bude vyžadovat také propojovací dveře splňující protipožární předpisy, a které se navíc musí otevírat směrem do domu.

Jaký zvolit materiál?

Na stavbu garáže můžete zvolit beton, zdivo či plech. Každý materiál má svá pro i proti. Zděná garáž vás nebude omezovat velikostí, tvarem a mnohem lépe se přizpůsobí vzhledu domu. Oblíbené jsou ale také plechové garáže, na které se používá antikorozní trapézový plech, který lze různě povrchově upravit, například stříkanou omítkou. Na místě nejsou ani obavy, že by snad představovala snadný terč pro zloděje – kvalitní vrata a další zabezpečení z ní dělají vhodné místo i k uložení cennějších náhradních dílů. Beton se jakožto materiál na stavbu garáže využívá především ve formě betonových prefabrikátů. Jejich výhodou je, že je stačí připevnit na místo pro usazení a výrobce už se postará o zbytek – doveze hotovou garáž i s podlahou, střechou a vraty, kterou pak jen osadí na místo.

Na co myslet při stavbě?

Ať už zvolíte jakýkoliv materiál, myslete dopředu. Je vhodné přidat vždy pár metrů navíc, zejména plánujete-li do budoucna parkovat v garáži víc aut. Volný prostor pak také může sloužit k odkládání nářadí nebo zahradní techniky. Vzdálenost aut od stěn pak stanovuje norma ČSN 73 6058, a to jak pro menší a větší auta, tak třeba i pro karavan. Za standardní rozměr garáže pro jedno auto se považuje 3,5 x 6 metrů. Pro různé typy vozů se doporučují následující rozměry:

  • pro malé auto – šířka 2,7 m a délka 5,3 m,
  • pro větší osobní auto a menší karavan – šířka 3 m a délka 6,2 m,
  • pro velký karavan – šířka 3,5 m a délka 8,6 m.

Důležitá je i ventilace, aby v garáži docházelo k výměně vzduchu každých 40 minut. A v neposlední řadě to chce pevnou podlahu, klidně třeba čistý beton. Vhodné je ji rovněž mírně vyspádovat, aby se vám v garáži nedržela voda. Podlahu lze opatřit speciálním nátěrem, zvolit můžete i nějakou s protiskluzem.

Vyberte správné otevírání

Pro samostatně stojící garáž jsou vhodná vrata, která v sobě mají i klasické dveře, abyste celá vrata nemuseli otevírat pokaždé, když potřebujete například jen vytáhnout sekačku. Garáž spojená s domem má pak většinou garážová vrata bez zabudovaných dveří a samostatný vstup do domu či do zahrady.

Na výběr máte z vrat na ruční ovládání nebo na elektrický pohon. Mnoho lidí volí právě ta elektrická, stačí je totiž otevřít pomocí dálkového ovládání a rovnou vjet dovnitř, aniž byste museli vystupovat z vozu. Dbejte ale na kvalitní pohon, vhodný je například řetězový či méně hlučný, řemenový s tichým a pomalým dojezdem.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]