Zpět
Ilustrační foto (Zdroj: Unsplash)

Strašák jménem rekonstrukce: Na co se vyplatí nezapomenout?

Přestavba bytu může být pro někoho noční můrou. Předražení řemeslníci, nepořádek, neočekávané výdaje, prodlužování doby rekonstrukce nebo nepovedené zásahy. Většině komplikací však můžete předejít. Nejdůležitějším bodem je totiž správné plánování.

Publikováno: 07.01.2021
Rubrika:

Ilustrační foto (Zdroj: Unsplash)Modernizace bytu může být náročná jak časově, tak i finančně. V prvé řadě byste si měli ujasnit, co od přestavby očekáváte. I když máte v hlavě jasnou představu, neváhejte se poradit s odborníky. Využijte služeb bytového architekta a celý záměr s ním prokonzultujte. Dobře promyšlená rekonstrukce vám ušetří nejenom čas a peníze, ale i nervy. Hodit se bude i pojištění domácnosti, které ochrání vaši nemovitost.

1. Připravte si projektovou dokumentaci

Rozhodli jste se bourat zdi? Zajistěte si před přestavbou stavební průzkum. Plánované zásahy nechte posoudit statika, ať víte, které stěny můžete bourat. V případě, že chcete zasahovat do nosných zdí, neobejdete se bez stavebního povolení.

2.     Informujte okolí

Pokud bydlíte v bytovém domě, je vaší povinností informovat společenství vlastníků jednotek. Zejména pokud se jedná o výměnu oken, stoupaček či topení. V rámci zachování harmonických sousedských vztahů vyvěste ve společných prostorách přátelský vzkaz, ve kterém se předem omluvíte za zvýšený hluk.

3.     Zajistěte si náhradní ubytování

Žít několik týdnů v prachu není pro každého. Rekonstrukce bytů jsou časově náročné, i proto se vyplatí sehnat si na období bourání náhradní ubytování. Poptejte se u známých, jestli pro vás nemají volnou postel. Některé firmy zabývající se úpravami bytu nabízejí, že vám seženou náhradní byt, kde můžete přebývat, než přestavbu dokončí.

Tip: Pojištění domácnosti od ČSOB Pojišťovny vám uhradí náklady na náhradní ubytování v případě pojistné události.

4.     Mějte rezervu

Počítejte i s nenadálými výdaji, které se mohou během rekonstrukce objevit. Finanční rezerva by mělo tvořit alespoň 25 % z celkové částky přestavby. Vyhnete se díky ní zbytečnému stresu i nepříjemným překvapením.

5.     Buďte v předstihu

Vytvořte si časový plán. Sehnat kvalitní řemeslníky za rozumnou cenu zabere nějaký čas. Nebojte se objednat si je i půl roku předem. Stejným pravidlem se řiďte i v případě zajištění materiálu. A poslední tip na závěr – obrňte se trpělivostí. Rekonstrukce bývá psychicky náročná, výsledek v podobě nového kabátu bytu vám však bude dostatečnou kompenzací.

 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]