Zpět 2 fotografie
Farská zahrada - vizualizace

HSF System oživí Farskou zahradu v Ostravě

Ostravská stavební společnost HSF System uspěla ve výběrovém řízení Statutárního města Ostravy na revitalizaci Farské zahrady za 11,7 mil Kč. Jedná se o celkovou proměnu historicky cenné lokality, která má být dokončena do 30 týdnů. Projekt vychází z návrhu architektonické kanceláře Vysloužil Architekti.

Publikováno: 06.05.2020
Rubrika:

„Projekt má pro nás jako ostravskou firmu velký význam a upřímně se těšíme na spolupráci s městem Ostrava. Navíc se v přímém sousedství této stavby nachází náš vlastní developerský projekt Polyfunkční dům Vaclaw. Věříme, že bude možné využít synergický efekt obou staveb a přispět tak k dalšímu oživení historického centra Ostravy,“ uvedl Jan Hasík, ředitel společnosti HSF System a jednatel společnosti Areál Kostelní, která stojí za sousedním developerským projektem, a dodal: „Kvalitu odváděné práce a připravenost pro nové zakázky odráží také naše 14. pozice v žebříčku kvality stavebních dodavatelů RABF za rok 2019.“

Projekt revitalizace Farské zahrady v centru Ostravy, která se nachází mezi Havlíčkovým nábřežím a ulicí Střelniční, počítá s rozdělením zahrady na dvě odlišné části. Výše položený úsek, který je více slunečný, bude zabírat centrální travnatá plocha s dětským hřištěm. Ve spodní části bude sad, který nabídne více stinných ploch.

Spojujícím prvkem mezi oběma zahradami bude terasa, umístěná pod platanem, která má chránit jeho kořenový systém a zároveň nabízet další možnosti využití zahrady. Navázána bude na stávající opěrné zídky a schodiště, které budou zrekonstruovány a osazeny zábradlím. V budoucnu se zde mohou konat i menší společenské akce.

„Plocha podél Střelniční ulice za biskupstvím dlouho chátrala, poslední roky byla navíc zdevastovaná od projíždějících vozidel soukromé společnosti, která parčík používala pro vjezd do svého dvora. Na to, že se nacházíme v úplném centru města, v blízkosti kostela svatého Václava, a navíc v prostoru, kde ve středověku stávaly městské hradby, je současný vzhled tohoto místa opravdu nedůstojný,“ popisuje důvody pro revitalizaci náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Při přemýšlení o možnostech zahrady vycházelo město Ostrava z archivních záznamů. Některé funkce původní farské zahrady zůstanou proto zachovány. Ve spodní části tak bude vysazeno 24 kusů okrasných ovocných jabloní typu Malus ’Evereste‘, jejichž plody vydrží na stromech celou zimu a poskytují potravu pro ptactvo.

„Inspirovali jsme se parky v jiných městech, například v Litomyšli, klášterní zahradou v Příboře i anglickými nebo francouzskými mini parčíky s nízkým plůtkem s brankami. Bude se jednat o úplně nové pojetí parku. I přesto, že bude více klidový a sloužit k odpočinku, mohou se v něm konat i menší společenské akce,“ doplnila náměstkyně Kateřina Šebestová.

Stavebním úpravám předcházelo kácení dřevin. Jednalo se o 11 listnatých a 6 jehličnatých stromů, které nebyly v dobrém stavu. V horní části bude nově vysazen listnatý strom zelkova, podobný jilmu, a pobytový trávník, který snáší nízké sekání a pohyb osob a který může tak sloužit pro piknik a odpočinek. Na dětském hřišti bude pítko k osvěžení. V celé zahradě se mohou obyvatelé i návštěvníci těšit na nové lavičky, stojany na kola, odpadkové koše a chytré osvětlení.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]