Zpět 2 fotografie
YIT spouští v projektu Suomi Hloubětín již devátou etapu Vantaa

YIT spouští v projektu Suomi Hloubětín již devátou etapu Vantaa

V nové rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín má společnost YIT aktuálně ve výstavbě etapy Lahti, Salo, Porvoo a Pori. Nyní navazuje již devátou, předposlední fází Vantaa, která zahrnuje čtyři domy s celkem 104 nízkoenergetickými jednotkami ve finském stylu. Její dokončení developer plánuje na jaro roku 2022.

Publikováno: 13.11.2019
Rubrika:

 „S projektem Suomi Hloubětín pokračujeme podle plánu. Nyní právě kolaudujeme čtvrtou etapu Lahti, která už je zcela vyprodaná. Velký zájem je i o bydlení v dalších domech ve výstavbě. Po deváté fázi Vantaa nás příští rok čeká už jen zahájení poslední etapy Tampere. V roce 2020 chceme také začít se sousedním polyfunkčním projektem Lappi Hloubětín, kde vznikne celkem 260 bytů a zhruba 3 500 m2 komerčních ploch,“ komentuje obchodní ředitelka YIT Stavo Dana Bartoňová.

V rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín vyrůstá pod taktovkou YIT v deseti etapách téměř 900 bytů. Devátá z nich, Vantaa, zahrnuje čtyři pěti- až šestipodlažní domy s celkem 104 jednotkami v dispozicích od 1+kk po 5+kk o velikosti až 144 m2. Rozmístění budov je analogií klasického městského bloku, kdy mezi nimi vznikne polosoukromý prostor se zelenými plochami a drobnými herními prvky. „Kromě vyšší míry bezpečí tato patia nabízejí příjemné místo pro sousedská setkávání a navazování dobrých vztahů, které jsou pro spokojené soužití velmi důležité. Kromě kvalitně provedených bytů do projektů začleňujeme další prvky, jež lidem zpříjemní bydlení. Aby nemuseli řešit, kam s kolem či kočárkem, bude také v etapě Vantaa kočárkárna a prostor pro mytí kol a psů,“ popisuje Dana Bartoňová. Společné podzemní podlaží pod budovami je určené pro parkovací stání a sklepy. V celém areálu Suomi Hloubětín nebude chybět bohaté rekreační vyžití, neboť zde YIT plánuje vybudovat například cyklostezku, relaxační zóny či drobná sportoviště.

O architektonické řešení se tradičně postaralo studio Loxia Architectes Ingenierie. Domy z etapy Vantaa jsou navržené v duchu moderní architektury s nádechem severského stylu, založené na čistých, přímých liniích a tvarování fasád pomocí polozapuštěných balkonů, teras a ustoupených podlaží. Základ budov, jejž tvoří omítka bílé barvy, oživují v ustoupených a nárožních částech barevné fasády s šedým akcentem, který ladí s odstínem oken, klempířských prvků a zábradlím balkonů.

S ohledem na tradice pocházející z Finska, klade YIT velký důraz na přírodu a soužití s ní. V rámci projektu Suomi Hloubětín revitalizovala přilehlou říčku Rokytku a její okolí. Ve spolupráci s Odborem ochrany prostředí Magistrátu hlavního města Prahy vytvořila novou říční nivu, ale také meandry a retenční lagunu. Nově rekultivovaná část Rokytky je osázena vodními rostlinami. Meandry a nově vzniklé biotopy pak poskytnou útočiště například obojživelníkům, ptákům i drobným rybám.

SHRNUTÍ: NOVÁ REZIDENČNÍ ČTVRŤ SUOMI HLOUBĚTÍN V KOSTCE 

 • Lokalita: Praha 9 – Hloubětín v sousedství říčky Rokytky, mezi ulicemi Kolbenova, Kbelská a Poděbradská s veškerou občanskou vybaveností. V blízkosti jsou zastávky metra Kolbenova a Hloubětín. 
 • Jednotlivé etapy Suomi Hloubětín jsou pojmenované po finských městech (Espoo, Oulu, Turku, Lahti…) a nově vzniklé ulice ponesou jména významných finských osobností z oblasti kultury, architektury a vědy (Waltariho, Saarinenova, nám. A. Aalta, park Janssonové…).  
 • Počet etap výstavby: 10  
 • Celková rozloha: více než 9 hektarů 
 • Celkový počet bytů v 10 etapách: téměř 900 bytů 
 • První etapa (Espoo): 149 bytů, kolaudace září 2017  
 • Druhá a třetí etapa (Turku a Oulu): celkem 196 bytů, kolaudace podzim 2018  
 • Čtvrtá etapa (Lahti): 104 bytů, zahájení listopad 2017, plánovaná kolaudace listopad 2019 
 • Pátá etapa (Salo): 101 bytů, zahájení květen 2018, plánovaná kolaudace září 2020 
 • Šestá etapa (mateřská škola): plánované dokončení 2021 
 • Sedmá etapa (Porvoo): 60 bytů, zahájení květen 2018, plánovaná kolaudace září 2020 
 • Osmá etapa (Pori): 82 bytů, zahájení březen 2019, plánovaná kolaudace únor 2021 
 • Devátá etapa (Vantaa): 104 bytů, zahájení listopad 2019, plánovaná kolaudace jaro 2022
 • Desátá etapa (Tampere): 68 bytů, zahájení v roce 2020 

Dokončení celého areálu Suomi Hloubětín včetně parku a jeho vybavení je plánováno na přelom let 2022/2023. 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]