Zpět 2 fotografie
Výsadba stromů je ve městě důležitá, jak ji provést efektivně? (ilustrační foto)

Výsadba stromů je ve městě důležitá, jak ji provést efektivně?

Stromy jsou pro kvalitu životního prostředí velmi důležité. Nejenže zkrášlují okolí, ale díky jejich zachování a rozšiřování mohou významným způsobem přispět ke zlepšení špatných podmínek ve městech. Jak ale provést výsadbu stromů efektivně? O tom si povíme v tomto článku.

Publikováno: 25.09.2019
Rubrika:

Jaké výhody nabízí stromy ve městech?

Hlavním důvodem, proč zachovat ve městech co nejvíce stromů, je jejich pozitivní účinek na kvalitu ovzduší. Zachycují prach, díky vysazení vytvářejí stín, a tak snižují teplotu v městském prostředí (o 2 až 8 stupňů), zkrášlují okolí.

Velké stromy jsou navíc skvělým filtrem městských znečišťujících látek a částic a pomáhají redukovat emise CO2. Hrají také důležitou roli při zvyšování biodiverzity, neboť poskytují domov, potravu i ochranu zvířatům i rostlinám.

Díky výzkumu je rovněž dokázáno, že život v blízkosti zelených oblastí a přístup k nim zlepšuje fyzické i psychické zdraví lidí. A pozitivní vliv mají i na hodnotu nemovitostí, obchod či cestovní ruch.

Výsadba stromů ve městě – jaké je nejlepší řešení?

Žádný jiný prvek nenabízí tak širokou škálu různých přínosů pro městské prostředí jako právě vzrostlé stromy, které jsou v dobrém stavu. Jeden velký, funkční vzrostlý strom nabízí větší účinek než 400 menších stromků.

Abychom mohli využít všech nabízených výhod, je potřeba zajistit správné podmínky výsadby. Díky nim totiž nově vysazeným městským stromkům umožníme vyrůst do požadovaných funkčních stromů, které nabídnou výše zmíněné výhody.

TreeParker – prokořenitelné půdní buňky

A jak na to? S tím pomůže TreeParker, který byl vyvinutý společností Treebuilders. Jedná se o modulární systém prokořenitelných půdních buněk, který zlepšuje podmínky pro růst stromů v městech tak, že jim poskytuje velký objem půdy pro růst kořenů současně s tím, že zachová prostor nad zemí (např. chodník, vozovku, parkování).

Nabízí řešení pro řadu dalších problémů

TreeParker řeší také řadu problémů – např. to, že stromy v městském prostředí mají málo místa na kořeny pod terénem. Díky vytvoření většího prostoru pod zpevněnou plochou mohou stromy prosperovat i v takových místech, kde jsou jinak jejich možnosti velmi omezené.

Aby nedocházelo u silnic a náměstí k sedání půdy, je půda pod nimi silně zhutnělá. To ale představuje další problém v omezení růstu kořenů a výsledkem pak bývá předčasné odumření stromů, nebo poničené chodníky kvůli prorůstajícím kořenům. TreeParker řeší i tento problém díky dostatečně silným modulárním jednotkám. Síly jsou systémem přeneseny ze silničního podkladu do podkladu pod systémem. Otevřený prostor je pak částečně vyplněn půdou, vhodnou pro růst stromů, a  dalším prostorem určeným pro růst kořenů.

Další výhody TreeParkeru:

  • jednoduchý systém, který lze instalovat v libovolném prostoru určeném pro výsadbu stromů, a je vhodný pro růst kořenů,
  • je šetrný k infrastruktuře a zpevněnému povrchu,
  • design stromové díry lze přizpůsobit vašim potřebám,
  • každá samostatná buňka má dostatečnou únosnost,
  • funguje jako systém odvodu dešťové vody a bioretenční systém,
  • snadné projektování a instalace.

Kde všude lze systém TreeParker využít?

  • náměstí,
  • parky,
  • parkoviště,
  • dlažby,
  • cyklostezky,
  • střešní zahrady,
  • a další městské části.
[carousel-horizontal-posts-content-slider]