Zpět
Ilustrační foto

Nebojte se renovace starého plotu, zvládne ji i kutil začátečník

Nestává se každý týden, aby plot okolo zahrady dosloužil. Pokud se to ale stane, obvykle se zhrozíme velké investice do nového. Málokdo ale ví, že správná renovace toho starého není nijak složitá a ani finančně náročná, a plot přitom může sloužit ještě dlouhá léta. Jak správně renovovat plot, a kdy se to vůbec vyplatí?

Publikováno: 11.09.2019
Rubrika:

Renovovat či nerenovovat?

Renovace samozřejmě nezachrání každý plot. Základem je, aby byly sloupky v dobré kondici. Pokud se ty staré betonové rozpadají, nebezpečně naklání a nejsou dvakrát stabilní, pak by byla renovace zbytečná. Stejně tak v případě kovových sloupků, které přemlouváte, aby se korozí nezlomily v půli. Naopak dřevěné laťky nebo kov se dají snadno opravit a prodloužit tak jejich životnost o 5 až 10 let. Jak postupovat při jejich renovaci?

Základem je příprava povrchu

V případě dřeva i kovu je nejprve potřeba materiál očistit a připravit. Kovové části plotu degradují vlivem koroze, je tedy potřeba je očistit, obrousit. Zbavit se odlupujících se barev, nečistot, povrchové koroze a následně je omýt a odmastit.

To samé platí pro dřevěné latě, ze kterých je třeba odstranit staré nátěry, zejména silnovrstvé lazury. Můžete je obrousit nebo odstranit třeba vhodnou chemikálií, jež nátěr rozleptá, a následně ho jednoduše odstraníte špachtlí. Po tomto procesu může práci doladit k dokonalosti například pásová bruska, aby latě vypadaly jako nové.

Přípravu povrchu nikdy nepodceňujte. V případě, že plotu nevěnujete potřebný čas na očištění, bude každá následující práce jen ztrátou času. Plot se po chvíli začne odlupovat, a práce přijde vniveč.

Jde se natírat

Ale samozřejmě ještě ne barvou. V případě dřevěného plotu je na místě natřít latě impregnačním nátěrem proti dřevoškůdcům. Po tomto procesu teprve přichází na řadu tenkovrstvá syntetická lazura, která je trvanlivější než obyčejné nátěry, jež jsou ředitelné vodou. Nakonec chybí jen lazurovací lak v požadovaném odstínu.

Pokud renovujete kovový plot, přichází místo impregnačního nátěru nátěr antikorozní. Ten můžete pořídit i samostatně, ale doporučujeme barvy 2v1, které zastanou funkci jak základního, tak finálního nátěru. Na kovový plot se obvykle aplikují 2 až 3 vrstvy v rozmezí 6 hodin.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]