Zpět 3 fotografie
Vizualizace nové radnice Prahy 12 (Zdroj fotografií: Ateliér LOXIA)

Praha 12 představuje radnici 21. století: Multifunkční budova radnice vyroste v Modřanech jako kostky z cukru

Čtvrtá největší pražská část položí základní kámen na stavbu nové radnice na jaře tohoto roku. Radnice sjednotí všechny služby městské části pod jednu střechu do ulice Písková a otevře se obyvatelům. Dnes pracuje radnice v sedmi budovách roztroušených po celé městské části. Energeticky nenáročná designová stavba architektonické kanceláře LOXIA je inspirována cukrovarskou historií Modřan.

Publikováno: 25.03.2019
Rubrika: ,

Radnice Prahy 12 reaguje na potřeby svých skoro sedmdesáti tisíc obyvatel a představuje nový projekt sjednocených radničních budov. Výstavba začne letos na jaře a do dvou let se bude stěhovat více než dvě stě úředníků. Kromě administrativního zázemí bude v třídílné bezbariérové budově i společenský multifunkční sál, obřadní síň, restaurace, drobné obchody, kavárna a dětský koutek. Veřejný prostor v okolí budovy bude osazen zelení.

Úřad 21. století je otevřený lidem i mimo své otevírací hodiny

Vedení Prahy 12 se snaží udělat z návštěvy příjemný zážitek a vytvořit v ní prostor pro zdejší komunitu. Například o multifunkční sál sloužící pro zasedání se zastupitelstvo v mezičase podělí s občany, a tak zde zázemí najdou také divadelní představení, plesy, či aktivity místních zájmových spolků. Multifunkční sál přímo sousedí s restaurací a obě místa mají samostatný vedlejší vchod, takže mohou fungovat i po uzavření kanceláří. Budova je prostorově velkorysá pro pohyb velkého počtu návštěvníků. Ti zajisté ocení průchozí chodbu po celé délce radnice i výtahy až do nejvyššího pátého patra. Tam se nachází nejen obřadní síň, ale i velká vyhlídková terasa přístupná všem.

Klíčem ke spokojeným občanům je pohodlná doprava k představitelům města

Lokalita nového objektu byla známá již před vznikem architektonického návrhu. V sousedství pozemku se nachází stávající radnice, před kterou je zastávka autobusu. Místo je také velmi dobře dostupné tramvají, vlastním vozem i pěšky. „Budova nové radnice Prahy 12 ukazuje, že když se setká důraz na funkčnost s citem pro estetiku a osvíceností zadavatele, mohou pro veřejnost vzniknout výjimečné a přínosné budovy,“ představuje novou radnici hlavní architektka projektu ze studia LOXIA Ing. arch. Jana Mastíková. Do budoucna se počítá dokonce s lepší dopravní dostupností díky plánované trase metra D.

Radnice jak tři cukrové kostky

Příběh o kostkách cukru se začal psát v architektonické kanceláři LOXIA, která má za sebou již několik realizací v okolí. Architekti vycházeli z historie Modřan, ve které měl významný vliv právě tamní cukrovar. Český vynález kostky cukru se projevil jako vhodný estetický i praktický tvar, do kterého se jednoduše propojí jednotlivé kanceláře a prvky pro veřejnost. „Radnice je uzpůsobena pro pohyb s kočárkem, tak například na invalidním vozíku,“ popisuje hlavní architektka projektu Ing. arch Jana Mastíková a dodává: „Účelnost s designem přemění návštěvu radnice na příjemný zážitek.“

Celý projekt nové radnice vzniká ve studiu LOXIA kompletně v systému BIM (z anglického originálu building information modeling). Díky tomu si mohou občané dopřát virtuální procházku novou radnicí, která bude od 08. 02. 2019 po prezentaci v CAMPu dostupná na facebookových stránkách @LOXIAarchitects. V tomto rozhraní jsou zachyceny všechny detaily objektu od počítačů s internetem pro veřejnost, bankomatů až pro obřadní síň s výhledem na řeku. Zároveň tento způsob projektování umožní do budoucna jednoduchý přístup k technické obsluze objektu a větší efektivitu při jeho údržbě.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]