Zpět 9 fotografií
RD Březí u Říčan (zdroj: DAFE-PLAST)

Architektura akceptující údolí / Dům s okenní stěnou

Originální využití přírodních i umělých materiálů, odvážné architektonické pojetí a přitom velmi citlivé zasazení do krajiny v údolí potoka Výmola… tím vším již na první pohled zaujme rodinný dům v Březí u Říčan jihovýchodně od Prahy, do jehož realizace promítl architekt Jiří Böhm mnohé ze svých nejtajnějších architektonických vizí a představ.

Publikováno: 17.09.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Nesnadná, ale zdárná cesta k realizaci

Ačkoliv se dům se svojí idylickou polohou v malebném údolí potoka Výmola musí téměř každému jevit jako pohádkové místo pro bydlení, příprava pozemku, na kterém stojí, rozhodně žádnou pohádkou nebyla. Stavba je totiž zasazena v relativně strmém východním svahu, kvůli čemuž bylo nutné provést značné terénní úpravy. „Aby bylo možné vůbec začít se stavebními pracemi, bylo třeba pomocí těžké techniky udělat zářez ve skále, odvozit 32 tater plných kamene, a vytvořit tak na pozemku rovnou plochu o rozloze 320 m2,“ říká Ing. arch. Jiří Böhm. Zatímco v horní části stavební parcely na úrovni příjezdové komunikace byla vytvořena rovina se zastřešeným místem pro stání auta a zásobníky dřeva, samotný dvoupatrový dům byl postaven o několik metrů níže ve svahu v obklopení jehličnatých i listnatých stromů. „Z parkovacího místa vede k domu schodiště, po kterém se dostanete na plošinu s osázeným chodníčkem v úrovni horního patra domu. Odsud je možné se vydat buď přímo do horního patra domu, na terasu, která s horním patrem sousedí a nabízí krásný výhled ke dvěma rybníkům na dně údolí, anebo k dalšímu schodišti, které vede podél terasy dolů ke spodnímu patru.“ popisuje přístup k jednotlivým částem rodinného domu Jiří Böhm.

Pro dosažení stability a statické únosnosti ve svažitém terénu byla jako základ konstrukce domu použita betonová deska s betonovou opěrnou zdí, na kterou navazuje monolitický strop podpíraný ocelovými a betonovými pilíři. Horní patro domu je pak tvořeno nástavbou z ocelových a dřevěných prvků, která je zakončena dvěma pultovými střechami s krytinou z ocelového plechu. „Ačkoliv jsem zpočátku volbu pultových střech nezvažoval, nakonec jsem je musel zvolit kvůli požadavkům uvedeným v územním plánu. Rozhodl jsem se však, že návrh pojmu alespoň trochu netradičně, a střechu, která směřuje svým sklonem na východ, jsem nechal umístit o něco výše než druhou,“ uvádí Jiří Böhm a pokračuje: „Do vzniklého prostoru mezi oběma střechami jsem pak umístil světlík tvořený hliníkovými okny, která dodala společnost DAFE-PLAST a kterými se do domu ve večerních hodinách dostává západní světlo.“ Zvenku je dům opatřen odvětrávanou fasádou z cedrového dřeva. „Jde o velmi stabilní měkkou dřevinu s krásnou kresbou, která se svým vzhledem i praktickými vlastnostmi skvěle hodí do venkovních podmínek. Velkou výhodou je navíc to, že fasáda je dostatečně krytá přesahem střechy, díky čemuž je téměř bezúdržbová,“ informuje Jiří Böhm.  

Račte vstoupit!

Hlavní vchod do domu, který se nachází hned naproti hornímu přístupovému schodišti, je již na první pohled naprosto nepřehlédnutelný. Tvoří jej totiž vstupní dveře, které jsou sice designově jednoduché, ale svým jasně červeným odstínem ostře kontrastují s barevně střídmou fasádou v odstínech šedi, bílé a přírodní struktury dřeva. „Hliníkové vchodové dveře Schüco ADS 70.HI  jsou zvenku opatřeny překryvnou výplní a jejich součástí je i elegantní boční světlík s ornamentním sklem Mastercarre,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, hlavního dodavatele vchodových dveří a okenních prvků, a pokračuje: „Zabezpečení dveří je zajištěno pomocí pětibodového samozamykacího elektromotorického zámku Schüco Safematic, k jehož odemčení slouží praktická biometrická čtečka otisku prstů.“ 

Hned za vchodovými dveřmi se návštěvník domu dostane do vstupní chodby, ze které může buď sestoupit po schodišti dolů do spodního patra, nebo vkročit některými z dubových dveří do pracovny, technické místnosti se skladem či na toaletu. Ze vstupní chodby je také možné projít do největší dominanty celého horního patra – rozsáhlého prosvětleného prostoru, který v sobě spojuje obytnou část s jídelním koutem  a kuchyní. „Obývací část prostoru je vymezena sedací soupravou, která se nachází naproti modernímu krbu s obložením designovými Fermacell deskami. Krb, v němž se topí dřevem, slouží jako hlavní zdroj tepla, které je dále odváděno do podlahového topení v celém domě,“ říká Jiří Böhm. Kuchyně je pak od zbytku prostoru oddělena minimalisticky laděným ostrůvkem a vyniká zejména originálně řešenou kuchyňskou linkou. „Podobně jako vchodové dveře i kuchyňská linka je laděna do červeného odstínu. Vytváří tak působivý kontrast s bílými štukovanými stěnami a dýhovanými obklady a dodává prostoru dynamiku,“ uvádí Jiří Böhm a pokračuje: „Kromě toho zaujme kuchyňská linka také praktickým oknem, které je umístěno v dlouhém pruhu mezi horními a spodními skříňkami, a zajišťuje tak přísun světla k pracovní ploše. Ta je tvořena tmavě šedou keramickou deskou o rozměrech 3 x 0,9 m, která je kromě linky umístěna také na kuchyňském ostrůvku.“ Nádech přirozenosti i jednotný ráz pak dodává celé místnosti třívrstvá dubová podlaha, která se skvěle doplňuje jak s dřevěnými krovy dosahujícími až do výšky 3,4 m, tak i dalšími dřevěnými prvky v interiéru. 

Prosklené království

Světlo do celého obytného prostoru v prvním patře proudí nejenom světlíkem a oknem nad kuchyňskou linkou, ale zejména rozsáhlými prosklenými plochami, které tvoří jižní a východní stěnu celého prostoru. „Jde o fixní hliníková okna v elegantním černošedém odstínu Schwarz 100, která díky subtilním rámům a strukturálnímu rohu pouze z lepeného skla poskytují úchvatný, téměř ničím nerušený panoramatický výhled do okolní krajiny. Díky využití izolačního dvojskla se navíc vyznačují potřebnými tepelně-izolačními vlastnostmi,“ říká Ing. Miroslav Culka. Instalace rozměrných oken přitom rozhodně nebyla nic jednoduchého – kvůli svažitému terénu a značnému přesahu střechy byl velmi znesnadněn přístup, a nebylo tak možné namontovat okna obvyklým způsobem pomocí velkého jeřábu. „Pro náročnou předsazenou montáž nadrozměrných oken jsme použili naši speciální techniku – minijeřáb MAEDA, který bez problému zvládnul manipulaci i s prvky vážícími více jak 500 Kg,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

Na jižní straně navazují na velkoformátová okna posuvně-zdvižné dveře ASS 70.HI vedoucí na venkovní terasu. „Díky nízkému prahu je přístup na terasu zcela bezbariérový, čehož využívají obyvatelé domu zejména v letních měsících, kdy mohou dveře otevřít dokořán a pohybovat se mezi interiérem a exteriérem naprosto bez starostí,“ říká Ing. Miroslav Culka.

Podlaha terasy je vyrobena z pevného exotického dřeva massaranduba původem z Jižní Ameriky a k jejímu organickému propojení s okolní přírodou přispívá i fakt, že je do ní vyřezán otvor, kterým prorůstá majestátní cypřiš.

Ráj klidu v přízemí

Zatímco horní patro rodinného domu slouží zejména k setkávání s rodinou a přáteli, přípravě jídel či společnému stolování, intimnější přízemí je rájem klidu a soukromí. Nachází se zde jak dětské pokoje a ložnice, tak i toaleta a prostorná koupelna, která zaujme zejména designovou kombinací červeného monolitického stropu a velkoformátových obkladů v elegantním šedém odstínu. „Podobně jako v horním patře i v přízemí došlo díky využití prosklených ploch velkoformátových oken k výraznému propojení celého vnitřního prostoru a okolního venkovního prostranství, do kterého lze snadno vstoupit z každé místnosti balkonovými dveře s nízkým prahem,“ uvádí Ing. Miroslav Culka. Součástí přízemí je také malý sklípek, který slouží ke skladování ovoce a zeleniny a ve kterém byla jako v jediné místnosti v domě zachována stěna z hrubé odkryté žulové skály.

Tyto zdánlivě nenápadné detaily ve spojení s originálním architektonickým řešením i dokonalým řemeslným provedením tak činí z rodinného domu zasazeného v malebné středočeské krajině jedinečné místo, které je jako stvořené pro pohádkové bydlení!

Základní údaje:

 • Autor projektu: Ing. arch. Jiří Böhm
 • Stavební firma: Říčanská stavební s.r.o.
 • Dodavatel: vybraní subdodavatelé
 • Zastavěná plocha: 108 m2
 • Užitná plocha: 190 m2
 • Obvodová konstrukce: železobetonová, ocelové nosníky
 • Zateplení: extrudovaný polystyren, minerální vata a PIR desky
 • Fasáda: dřevěný obklad z cedru
 • Střecha: dvě pultové střechy přes sebe, krytinou je ocelový plech
 • Okna: hliníková Schüco, dvojsklo (DAFE-PLAST)
 • Vnitřní dveře: dubová dýha
 • Podlahy: třívrstvá dřevěná, marmoleum, velkoformátová dlažba
 • Vytápění: teplovodní krb + akumulace 1000 l, podlahové vytápění, elektřina
 • Terasa: massaranduba
 • Energetická náročnost: standard, rekreační objekt – bez energetického štítku

Ing. arch. Jiří Böhm

Specializuje se na moderní rodinné domy a interiéry. Důraz klade na nízkou energetickou náročnost staveb a jejich přirozené sepjetí s přírodou. Navrhuje stavby z přírodních materiálů vizuálně i dispozičně otevřené do exteriéru. Má zkušenosti i s projektováním budov občanské vybavenosti (kongresové centrum, restaurace, sportoviště). 

Zakázky provádí na všech stupních:

 • základní koncepce
 • architektonická studie
 • projekt pro územní rozhodnutí
 • projekt pro stavební povolení
 • prováděcí dokumentace

Důležitou součástí jeho práce jsou i autorské a technické dozory během vlastní výstavby.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]