Zpět 3 fotografie
Hliníková okna (zdroj: DAFE-PLAST)

U bezpečného okna zapomeňte na mříže!

Bojíte se, aby váš dům kvůli zabezpečení oken nezačal připomínat vězení či ústav pro duševně choré? Tak vězte, že daleko lépe než nevzhledné mříže ochrání vaše okna před poškozením či pokusy o vloupání šikovné vychytávky v podobě bezpečnostních skel, kování či elektronických čidel!

Publikováno: 16.07.2018
Rubrika:
Autor: (red)

TIP č. 1: Volte okna s bezpečnostním sklem!

Sklo… v představách většiny lidí křehký materiál, který se po jediném silnějším nárazu těžkým předmětem rozletí na tisíce střepů. To však naštěstí neplatí pro speciální bezpečnostní skla, jejichž překonání pro případného lupiče rozhodně není žádné peříčko! „U bezpečnostního zasklení je mezi vrstvy skla vložena čirá PVB folie vyznačující se mimořádnou pevností a přilnavostí, která zaručuje, že úlomky skla při jeho rozbití zůstanou připevněny na folii a nerozletí se do okolí,“ říká Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, která se zabývá výrobou plastových a hliníkových oken. Díky tomu lze sklo jen velmi obtížně násilně překonat, a okna jsou tak chráněna před vandalismem nebo vloupáním. Stupeň ochrany se přitom odvíjí podle počtu použitých PVB fólií. „Pokud je mezi vrstvy skla vložena pouze jedna bezpečnostní folie, jsou okna většinou pouze chráněna před vysypáním v případě rozbití, a zajišťují tak ochranu před poraněním. V případě, že jsou mezi vrstvy skla vloženy dvě a více folií a sklo splňuje potřebné normy, může být kategorizováno do příslušných bezpečnostních tříd, a sloužit tak jako ochrana násilnému vniknutí do domu,“ uvádí Ing. Miroslav Culka. O tom, jakou třídu bezpečnosti pro skla vašich oken zvolit, pak rozhodují zejména konkrétní požadavky pojišťoven.

A jak na to?

Bojíte se, abyste si pro zvýšení bezpečnostní třídy skel nemuseli rovnou pořizovat nová okna? Tak hoďte obavy za hlavu, bohatě postačí vyměnit sklo u oken stávajících! „Počítejte však s delší dodací lhůtou, jelikož sklo se nejdříve musí zadat do výroby a až poté je k dispozici. Pokud tedy chcete například více zabezpečit domova a majetku před odjezdem na dovolenou, rozhodně nenechávejte výměnu na poslední chvíli,“ radí Ing. Miroslav Culka. Rychlé a jednoduché posílení bezpečnosti oken vám zajistí i speciální varianty bezpečnostních folií, které se lepí na povrch okenních skel. „Tato folie funguje obdobně jako PVB folie vkládané mezi vrstvy bezpečnostního skla – zabraňuje vysypání skla při jeho rozbití, a chrání tak před poraněním o ostré střepy. Při splnění potřebných atestů pak mohou i tyto bezpečnostní folie dosáhnout určitých tříd bezpečnosti, a sloužit tak na okenních sklech jako účinná ochrana před neoprávněným vniknutím do domu,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

TIP č. 2: Chraňte se před nezvanými hosty kováním!

Dalším důležitým prvkem, který dovede účinně posílit ochranu vašich oken před pokusy o vloupání je okenní kování. Pokud tedy například nechcete, aby vás po návratu z dovolené čekalo doma nepříjemné překvapení, nechte vyměnit kování na svém okně za bezpečnostní variantu! „Princip fungování bezpečnostního kování se příliš neliší od klasické kování, rozdíl je však ve větším počtu uzamykacích bodů a jejich tvaru. Pokud budou mít okna s klasickým kováním například pouze sedm uzamykacích bodů, okna s bezpečnostním kováním jich budou mít při tom samém rozměru deset,“ říká Ing. Miroslav Culka a pokračuje: „A zatímco u klasického kování se u uzamykacích bodů používají čepy ve tvaru hladkých válečků, čepy u bezpečnostních variant mají hřibovitý tvar bránící vypáčení oken.“ Celé překování na bezpečnostní variantu navíc může být provedeno přímo u vás doma, a vy se tak nemusíte obávat, že byste zůstali bez okna déle, než je to nezbytně nutné.

TIP č. 3: Pozvěte si na pomoc čidla!

Vnést do své mysli trochu klidu během nepřítomnosti ve vašem domě můžete také s pomocí bezpečnostních čidel, která chrání plášť budovy! „Bezpečnostní čidla, která se montují mezi rám a dveřní nebo okenní křídlo, informují majitele o každém narušení těsnosti křídla k rámu dveří nebo okna,“ popisuje Ing. Miroslav Culka a dodává: „Pokud se zloděj snaží vypáčit okenní nebo dveřní křídlo, nebo jakkoli narušit těsnost zavřeného okna nebo dveří k rámu, čidlo to zaregistruje a vyšle signál do zabezpečovacího zařízení. Kromě toho mohou čidla sloužit i ke kontrole polohy kliky, a toho zda je otevřené nebo zavřené.“ Čidla lze je napojit jak na bezpečnostní zařízení, tak i do systému chytré domácnosti. Jejich velkou výhodou je navíc to, že jde o skrytý, plně integrovaný systém, takže se nemusíte bát, že vzhled vašeho okna hyzdily například kabely a další viditelné rušivé prvky.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]