Zpět 4 fotografie
Lindab Magestic v přirozeném testu na stojatých drážkách falcované střešní krytiny Lindab (ve městě Uppsala 70 km severně od hlavního města Švédska Stockholmu)

Třídy korozivity a s nimi spojené záruky: jak se v nich vyznat, radí odborník na střechy z Lindabu

Materiál na střešní krytinu vašeho domu nevybíráte každý den. Když se rozhodnete pro plechovou, chcete, aby střecha byla nejen hezká, ale aby také dlouho vydržela a dlouhá léta nevyžadovala náročnou údržbu. Na trhu je dnes velké množství krytin, jejichž výrobci uvádějí odolnost vůči agresivnímu prostředí a zejména proti korozi v nejvyšší třídě C5. Je tomu tak ale doopravdy?  Jaká úskalí vám deklarované záruky mohou připravit a jak si s nimi poradit, popisuje Štěpán Lášek, produktový manažer společnosti Lindab, která je předním světovým designérem, výrobcem a prodejcem střešních krytin a okapových systémů z prvotřídní švédské oceli.

Publikováno: 25.05.2018
Rubrika: ,
Autor: (red)

Kdo si pořizuje střešní krytinu v nejvyšší úrovni antikorozivní ochrany (C5), určené do extrémních klimatických podmínek (např. prostředí s vysokou vlhkostí, zásadité lokality – farmy a zemědělské provozy, průmyslově znečištěné prostředí apod.), věří, že mu střecha bez větší údržby vydrží 10-50 let, jak se často uvádí v záručních podmínkách. „Málokdo ale ví, že pro to, aby produkt technicky splnil požadavek na zařazení do třídy C5, vyžaduje norma pouhé dva roky testování. Když poté střešní krytina testováním úspěšně projde, může ji výrobce deklarovat ve třídě C5. To může být velmi matoucí. Může se dokonce stát, že technické údaje o krytině pak uvádějí něco jiného, než je uvedeno v záručním listě: v tom například může být prostředí C5 vyjmuto ze záručních podmínek, takže marketingově deklarovaná záruka 10-50 let může být jen klamavým slibem,“ upozorňuje Štěpán Lášek.

Shrnuto – ujistěte se, že jste si vybrali správný materiál, který je ideální právě pro vaše klimatické podmínky. Jen tak vám střešní krytina vydrží opravdu léta – samozřejmě za podmínky, že je správně namontována a udržována. „Ani korozivní odolnost C5 neprodlouží životnost střechy, která byla namontována na dům v oblasti C2,“ komentuje Štěpán Lášek. Pokud je váš dům například v nížině s malým množstvím sněhových srážek, v neznečištěném prostředí mimo les či dosah vysokých listnatých a jehličnatých stromů, pořizovat si střešní krytinu v nejvyšší třídě C5 je zbytečné – v takovém případě bohatě stačí krytina, testovaná na třídu C2.

„Trend v povrchových úpravách plechových střešních krytin směřuje stále k větší korozivní odolnosti. Abychom mohli vyhovět vysokým požadavkům zejména majitelů rodinných domů, dlouhodobě testujeme naše střešní produkty ve vlastním výzkumném centru v mateřském Švédsku – jak ve Förslöv, tak i v testovací oblasti Kvarnvik v zóně Bohus-malmön s velmi agresivním vlhkým prostředím plným soli z nedalekého moře. Tam jsme vyvinuli nové druhy pokovení, jako je např. zink-magneziová směs s lepšími antikorozivními charakteristikami než běžný, v současnosti vyráběný zinek: výsledkem je moderní drážkovaná ocelová střešní krytina Magestic i stejnojmenný okapový systém. Magestic má nejvyšší třídu antikorozivní ochrany C5 a na systém poskytujeme záruku 20 let. Jako další příklad lze uvést inovovanou povrchovou úpravu střech PREMIUM MAT s polomatným, hedvábným povrchem, která je na druhém nejvyšším stupni korozivní ochrany (C4),“ dodává Štěpán Lášek.

Pět tipů Štěpána Láška, jak si u plechových střešních krytin a okapů nejlépe poradit s třídami korozivity a zárukami

  1. Pečlivě zvažte, zda krytina, kterou kupujete, odpovídá prostředí, v jakém stojí váš dům. Podle toho vyberte krytinu ve třídě korozivity C1-C5.
  2. Zkontrolujte záruční dobu na střešní krytinu, odpovídající prostředí vašeho domu.
  3. Přečtěte si pozorně pravidla a podmínky záruky a ujistěte se, že není nic, na co by se záruka nevztahovala.
  4. Pokud je část již namontované krytiny v tzv. dešťovém stínu (např. pod arkýřem domu), vždy ji nejméně jedenkrát za rok pořádně spláchněte vodou.
  5. Platí heslo „dvakrát měř, jednou řež“: v případě pochyb či dotazů ještě raději před montáží střešní krytiny vše zkonzultujte s jejím dodavatelem či montážní firmou.
[carousel-horizontal-posts-content-slider]