Zpět 9 fotografií
Relax Hotel Valaška (zdroj: J.A.P.)

Relax Hotel Valaška – dostavba relax & wellness centra

Vysoké nároky na vlhkuodolné materiály, maximální využití skla v interiéru, ale přesto zachování stylu typického pro oblast Valašska… To vše v sobě promítá přístavba relax & wellness centra Relax Hotel Valaška.

Publikováno: 23.04.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Přestavba hotelu Valaška nacházejícího se v Horní Bečvě byla rozdělena do dvou období. V tom prvním byl zrekonstruován původní objekt, ve kterém se nachází restaurace a hotelové pokoje. Již v této fázi se majitel rozhodl, že u stavby bude dodržen tradiční valašský styl. Proto byly zvoleny zemité barvy, přírodní dřevo a kámen. Cílem bylo využití maxima přírodních materiálů a barev.

A ve stejném architektonickém duchu byla postavena i druhá, úplně nová část – Spa & Wellness centrum. Tato na první pohled moderní přízemní stavba plynule navazuje na původní budovu hotelu. Na její fasádu byly vybrány stejné odstíny barev jako pro hotel, aby došlo k maximálnímu  vizuálnímu spojení budov. A to včetně obkladu přírodním kamenem. Vzhledem k tomu, že je budova situována na jižní stranu, byla vybrána velkoformátová okna. Ta nabízí nejen panoramatické výhledy na panenskou přírodu Chráněné krajinné oblasti Beskydy, ale také využívá sluníčko k prohřátí interiéru a jeho prosvětlení.

Stejně jako exteriér, tak i celkový vzhled vnitřního prostoru wellness podléhá stylu oblasti, ve kterém se nachází. Je tedy laděn do přírodních zemitých barev – od smetanové až po hnědou. „Celkový vzhled interiéru jsem v úvodní fázi stavby konzultoval s architektem, ale jeho návrh se úplně nepotkal s mojí představou,“ říká Vlastimil Němec, majitel Relax Hotelu Valaška a dodává: „Proto jsem se rozhodl, že si jej navrhnu dle svých představ, při dodržení rázu a stylu našeho kraje. Vše jsem držel v rovině přírodních materiálů, kde bylo z pohledu vyšší užitkovosti a nutné údržby třeba, volil jsem jejich věrnou imitaci.“

Krajinný ráz se promítl i do střešní konstrukce, která je tvořena masivními dřevěnými trámy a na střeše je položená šindel. Vzhledem k tomu, že dřevo je na vlhko citlivé, bylo speciálně chemicky ošetřené voděodolným lakem.

Dominantními prvky prostoru jsou sklo, dřevo a kamenné oblázky v přírodní i imitované podobě. Sklo v interiéru najdeme ve dveřích a fixních zástěnách. Přírodní dřevo je zase zastoupeno na více místech – ve formě masivních trámů, které tvoří konstrukci pro celoskleněné zástěny a přístřešek nad vířivkou, střechu finské sauny či parní lázně nebo například recepční pult. Aby byl podpořen přírodní styl stavby, byla využita i dlažba a obklady, které svým dekorem imitují dřevo. Posledním významným společným prvkem je kámen, který se vyskytuje napříč celým wellness centrem v podobě jak kamenných koberců z přírodních oblázků, tak i jako tapeta napodobující svým dekorem kamenný obklad. Je tak snadno zajištěno harmonické propojení všech místností.

Ve stylu přírody

Do vlastního prostoru wellness vás uvítá recepce, ve které je rovněž těsné propojení kamenného obkladu na stěně a dřeva v rámci nábytku. Nejvýraznějším prvkem je recepční pult, který je vyroben z trámů přírodního dřeva, stejně jako police či obložky zárubní. Dřevo je vkusně doladěno tapetou s dekorem kamenů v hnědé barvě. Podlahu recepce tvoří dlažba imitující dřevěná prkna, která se nachází i v prostorách wellness centra, což opět zajišťuje nenásilné propojení obou prostor.

Praktičnost na prvním místě

Celoskleněné dveře vyřešily otázku prosvětlení místností s malými nebo žádnými okny v celém wellness a zároveň zachovaly vzdušnost interiéru. To ale nebyly jediné důvody, proč si majitel realizace zvolil celoskleněné dveře. Hlavní příčina tohoto rozhodnutí byla skutečnost, že sklo je vlhkostně inertní materiál. Právě proto je nejčastěji využíváno ve wellness centrech, kvůli nevyhnutelné značné vlhkosti, přímého styku s vodou a kolísajícím teplotám.

Soukromí zachováno

Základní vlastností skla je jeho transparentnost. Míru průhlednosti, tedy jak moc bude místnost přístupná pohledům zvenčí, lze ale velmi snadno korigovat… „Sklo satináto, ze kterého jsou vyrobeny všechny celoskleněné dveře v interiéru, je známé také pod pojmem ledové či mléčné. Je to jednostranně povrchově leptané sklo fosforečnou kyselinou. Vznikne tak matné, průsvitné sklo, ale ne průhledné. Jsou přes něj tedy vidět jen rozostřené siluety, a proto je ideální právě do prostor, ve kterých je potřeba zachovat soukromí,“ vysvětluje Petr Paksi, obchodní ředitel dodavatelské firmy J.A.P., a dodává: „Při výběru typu skla investor zvažoval i Grafosklo, ale nakonec se rozhodl pro sklo satináto. Tento typ zvolil, protože chtěl propustit dostatek světla do uzavřených místností, ale zároveň zachovat potřebnou intimitu. Jedná se totiž o dveře, které vedou do saun, šaten, sprch či na toalety.“ Výška všech celoskleněných dveří odpovídá standardnímu rozměru 197 cm a jejich šířka se pohybuje v rozmezí 70 až 90 cm. Síla použitého skla pro celoskleněné dveře je 8 mm, což je přesně tolik, kolik vyžaduje bezpečnost provozu a stavení normy.

Schováno za sklem

Ze skla satináto jsou vyrobeny i dvě skleněné stěny umístěné vedle bazénu tak, aby vytvořily vkusnou bariéru před vstupem do finské sauny a do parní lázně.  „Stejně jako dveře i zástěny jsou vyrobeny z kaleného skla. Jeho jednoznačnými výhodami jsou odolnost proti mechanickému poškození, nerozbitnost v ploše a snadná údržba, což jsou samozřejmě v tomto namáhaném prostředí velice vítané vlastnosti,“ říká Petr Paksi. Do konstrukce z masivních dřevěných trámů jsou stěny o síle 10 mm ukotveny za pomoci nerezových lišt. Fixní skleněné stěny jsou široké 150 cm a vysoké 100 cm. Zajištují tak dostatečnou intimitu při vstupu či odchodu z finské sauny a parní lázně.

V jedné rovině…

Celkový vzhled všech celoskleněných otočných dveřních křídel pohledově nenarušují klasické obložky, protože jsou ukotveny do skrytých zárubní Emotive, jež jsou s okolní stěnou v jedné rovině. „Jak už to na stavbách bývá, i zde muselo dojít k drobným dodatečným úpravám, protože si investor místo klasických obložkových zárubní nakonec zvolil skryté zárubně. Stavební otvor se jim tak musel přizpůsobit a zmenšit na výšku 198 cm a šířku upravit, tak aby byla celkově o dva centimetry větší, než je vnější šířka zárubně. Skryté zárubně vyžadují přesné stavební práce, aby konečný dveřní komplet spolu navzájem ideálně lícoval,“ vysvětluje Petr Paksi a dodává: „Skrytá zárubeň Emotive je vyrobena z eloxovaného hliníku a její vnější pohledovou hranu kryje elegantní hliníkový rámeček o šířce 17 mm. Jeho funkce není pouze designová, ale i praktická – chrání hranu průchozího otvoru proti mechanickému poškození, což je velice vhodné v případě, že se jedná o prostory, kde je vysoký pohyb lidí.“

Dostatek místa…

Stejně jako v každém interiéru, i zde byl prostor řešen tak, aby jej bylo dostatek. A proto byla využita posuvná varianta dveří, které ze všech typů otevírání nejvíce šetří místo. Posuvné dveře se zasouvají do stavebního pouzdra Norma Standard (výrobce J.A.P.), které na sobě nese standardní dřevěné obložky. I v tomto případě bylo pro dveře využito sklo satináto, které dodá žádoucí soukromí při relaxaci. Zasouvací dveře vedou například do relaxační místnosti či tepidaria.

I na detailu záleží…

Žádaný valašský ráz horské vesničky je promítnut i do interiérových detailů, jakým je například osvětlení. To je umístěno ve vědrech a na dřevěných vozových kolech.

Na čelní stěně bazénu je dominantní mozaikový obklad znázorňující les a zurčící potok.

Díky harmonickému propojení funkčních materiálů, které svým vzhledem podporují valašský styl, vznikl prostor pro příjemný odpočinek a relaxaci.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]