Zpět 5 fotografií
Acer Campestre

Soutěž Pasivní dům 2017 zná své vítěze

Třetí ročník soutěžní přehlídky o nejlepší pasivní dům je ve finále a zná své vítěze. Všechny oceněné domy jsou úsporné, nezaměnitelné. Jejich stavba nebo rekonstrukce byly promyšlené, proběhly šetrně k přírodě. Dnes tyto budovy podporují zdraví svých obyvatel a šetří jejich peněženky.

Publikováno: 12.02.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Soutěžní přehlídku Pasivní dům 2017 vyhlásila společnost ABF ve spolupráci s Centrem pasivního domu a za podpory Státní fondu životního prostředí České republiky. Cílem bylo vyhledat, zmapovat a ocenit nejzajímavější úsporné stavby na území České republiky. Přihlásit bylo možné nejen domy v pasivním či nulovém standardu, ale i další stavby s velmi nízkou energetickou náročností – ať už domy rodinné, bytové, administrativní, nové nebo do úsporné energetické třídy nově zrekonstruované.

Jak soutěž probíhala

Soutěž probíhala v několika fázích. Přihlásit stavbu bylo možné do 30. listopadu 2017. V prosinci pak zasedala devítičlenná odborná porota, která vybrala vítěze v kategoriích Pasivní dům a Ostatní energeticky úsporné budovy. Následovalo hlasování veřejnosti, která přidělila celkem 9239 hlasů. Své favority z více než čtyř desítek staveb vybírali i generální partneři projektu. Pro slavnostní vyhlášení vítězů celkem pěti kategorií byl zvolen zahajovací večer veletrhu FOR PASIV, jehož již 6. ročník se koná 8. – 10 února 2018 v prostorách PVA Expo v pražských Letňanech.

Vítězné projekty

Formální náležitosti splnilo 44 projektů. Jejich fotografie v tiskové kvalitě jsou k dispozici zde:  http://www.pasivni-dum.cz/files/PD2017_soutezici_domy.zip. A toto jsou oceněné stavby:

  1. Cena poroty I – Pasivní rodinný dům – Dům na větrném kopci, návrh: ARCHCON atelier, s.r.o

Komentář poroty: „Rodinný dům je typickým reprezentantem, kterého bychom si přáli vidět jistě častěji. Pasivní energetický standard je přirozenou součástí kvalitního architektonického řešení. Architektura civilního projevu se střízlivým použitím a kombinací přírodních materiálů, tvarově uměřený objem, atraktivní vnitřní prostor a dobře řešená střecha.“                          

  1. Ceny poroty II – Ostatní energeticky velmi úsporné budovy – Vzdělávací a poradenské centrum Otevřená zahrada, návrh: Projektil architekti s.r.o.

Komentář poroty: „Unikátní pasivní budova se zelenou střechou, která šetří vodou a energiemi a tím snižuje dopad na životní prostředí. Oceňujeme komplexní přístup ke kvalitní architektuře i v případě veřejné instituce. Projekt se dál rozrůstá a dostává svému jménu Otevřena zahrada. Jedná se o mimořádný počin nadregionálního významu.“

  1. Cena generálního partnera – Rodinný dům Statenice, návrh: H3T architekti
  2. Cena veřejnosti – Acer Campestre, návrh: SUNFLYER: Ing. arch. M. Augustin, Ph.D, Ing. K. Mertenová Ph.D., Ing. arch. P. Parýzek
  3. Cena časopisu Stavitel – Rodinný dům Všenory, návrh: Stempel & Tesar architekti

V odborné porotě zasedli:

Kateřina Maštalířová (ABF, a.s.),  Iva Mědílková (PROJEKTIVA CZ, s.r.o.),  Jan Bárta (Centrum pasivního domu, z.s.), Jakub Hrbek (Státní fond životního prostředí České republiky), Libor Hrubý (Centrum pasivního domu, z.s.), Ondřej Chybík (Chybik + Kristof Architects & Urban Designers), Jiří Kučera (Business Media CZ s.r.o.), Josef Smola (Centrum pasivního domu, z.s.) a Libor Urbášek (Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover).

Soutěž podpořili:

Generálním partnerem soutěžní přehlídky Pasivní dům 2017 je Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Isover, hlavními partnery jsou firmy HAIDY a.s., ISOTRA a.s., E.ON Energie, a.s., Wienerberger cihlářský průmysl, a.s., BACHL, spol. s r.o.JABLOTRON LIVING TECHNOLOGY s.r.o.

Více informací o soutěži naleznete na www.pasivni-dum.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]