Zpět 3 fotografie
Krbová kamna - ilustrační fotografie

Objevte půvab krbových kamen

Možná i vy patříte k těm, kteří milují, když váš domov prosvětlují plápolající plameny a poklidnou domáckou atmosféru dokresluje charakteristické praskání hořícího dřeva. V takovém případě je ideální krb, ovšem zajímavou alternativou jsou také krbová kamna.

Publikováno: 15.02.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Krbová kamna získala svůj přívlastek proto, že mají prosklená dvířka, takže přes ně vidíme plápolající oheň. Nejčastěji se vyrábějí z kovu, ale i kamene či betonu. V domácnosti jich lze využít jako hlavní i doplňkový zdroj tepla. Největší světovou přehlídkou nejen krbových kamen, ale všech topných systémů a příslušenství je veletrh Progetto Fuoco, který hostí italská Verona a na němž nacházejí každoročně desetitisíce návštěvníků inspiraci, a to i u českých výrobců.

Pokud se rozhodnete si krbová kamna pořídit, je dobré se zamyslet, k jakému účelu mají sloužit. Zda si je pořizujete například na chalupu nebo do trvale obydleného objektu a jestli je chcete jako hlavní nebo příležitostný tepelný zdroj a také jak velký prostor by měla vytopit. Některá krbová kamna slouží v podstatě jenom jako dekorace dotvářející charakter objektu. Při výběru vhodných kamen je nutné také myslet na tah komínu a průměr kouřovodu.

Výhody i nevýhody

Podle počtu plášťů můžeme krbová kamna rozdělit na jednoplášťová a dvouplášťová. První z nich velmi rychle vytopí místnost, protože teplo z nich sálá pomocí skla a bočních částí. Dvouplášťová pak předávají teplo nejen sáláním, ale také prouděním. Krbová kamna se liší rovněž podle systému vytápění. Teplovzdušné typy umožňují cirkulaci vzduchu v místnosti a jejich výhodami jsou hlavně rychlost a nízká cena. Na druhou stranu vysoušejí vzduch, a nejsou tak vhodná například do domácností, kde žijí alergici nebo lidé s dýchacími obtížemi. Dalším typem jsou kamna sálavá. Jedná se o již zmiňovaná jednoplášťová zařízení, která se hodí pro vytápění menších prostor nebo jako designový prvek, například v rekreačních chatách. Pokud hledáte krbová kamna vhodná do rodinného domu, tedy taková, která vytopí celý jeho prostor, pak ideální jsou ta s tepelným výměníkem. Mimo jiné i proto, že je lze napojit na bojler, radiátory nebo systém podlahového vytápění.

Při pořizování krbových kamen, stejně jako u další stavebních nebo energetických prvků, je dobré si před jejich pořízením rozmyslet, zda plně využijeme jejich předností, nebo v našem konkrétním případě nakonec převáží jejich nevýhody. K nesporným výhodám krbových kamen patří ekonomická úspora, protože pevná paliva jsou levnější než zemní plyn či elektřina. Mívají také výhodnou pořizovací cenu a kvalitní typy mají i velmi ekologický provoz. Jejich nevýhodou je obvykle menší výkon a u teplovzdušných kamen, která fungují na principu cirkulace vzduchu, pak víření prachu a nečistot. Někdo může vidět jako nevýhodu také nutnost často přikládat a rovněž bezpečnostní riziko: například v domácnosti s malými dětmi hrozí, že se o ně spálí.

Přijeďte se inspirovat

Stejně jako v jiných segmentech topných systémů a zařízení se výrobci krbových kamen snaží o neustálou inovaci. Proto je dobré se podívat na jejich internetové stránky nebo navštívit specializované prodejny.

Dobrou představu o nejmodernějších trendech získáte pochopitelně na specializovaných veletrzích. Na konci února se jeden takový koná v italské Veroně. Jak už jsme zmínili, jedná se o největší světovou přehlídku svého druhu a letošního 11. ročníku veletrhu Progetto Fuoco se již tradičně zúčastní i řada vystavovatelů z České republiky. Více informací o této výjimečné výstavní události najdete na www.progettofuoco.com.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]