Zpět

Půjčka na výstavbu domu: Jaké možnosti vlastně máte?

To, jaký typ úvěru použijete při stavbě domu, závisí nejen na vaši aktuální situaci, ale též na tom, co od půjčky v konečném důsledku očekáváte. Drtivá většina nemovitostí je financována hypotékou.

Publikováno: 31.03.2017
Rubrika: ,
Autor: (red)

Víte, ale že výstavbu nového domu můžete financovat také úvěrem ze stavebního spoření, státní půjčkou nebo klasickým spotřebitelským úvěrem? Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými variantami?

Klasický spotřebitelský úvěr

Dostavbu (ve výjimečných případech i výstavbu) nového domu můžete financovat prostřednictvím klasického spotřebitelského úvěru. Pokud víte, že vám banka nepůjčí, je možné se poohlédnout po rychlé půjčce před výplatou. Zde ovšem počítejte s vyššími úroky, ale i nižší částkou k zapůjčení, která nemusí pokrýt veškeré výdaje na výstavbu.

Půjčka ze stavebního spoření

Zajímavým způsobem, jak financovat výstavbu nového domu je půjčka ze stavebního spoření. Díky stavebnímu spoření totiž máte možnost průběžně shromažďovat prostředky pro budoucí výstavbu, které je možno také zajímavým způsobem zhodnotit. Pokud nejsou naspořené prostředky dostačující, je možno zažádat o úvěr ze stavebního spoření, který bývá obvykle výhodnější než klasická spotřebitelská půjčka, ale dokonce i hypoteční úvěr.

Půjčka na bydlení ze státního fondu

Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo minulý rok s půjčkou pro mladé do 36 let, prostřednictvím které by si mohli pořídit první vysněné bydlení. Půjčkou lze v tomto případě financovat koupi bytu nebo převod družstevního podílu v bytovém družstvu, koupi domu či jeho výstavbu nebo dostavbu. V tomto případě lze ale čerpat maximálně 600 000 korun se sazbou 1,46 % p. a po dobu pěti let.

Hypoteční úvěr

Poslední rok trhaly hypotéky jeden rekord za druhým. Průměrná úroková sazba hypotéky činila v prosinci roku 2016 1,77 %. I přesto, že průměrný úrok hypoték stoupá, stále jde o jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak nové bydlení financovat. Důležitá je zde samozřejmě fixace, ale i skutečnost, zda je výhodný úrok podmíněn sjednáním doplňkových produktů (např. úrazové připojištění pro fyzické osoby, založení, vedení a správa nového účtu apod.)

Vlastní prostředky

Nejspolehlivější a samozřejmě také nejlevnější variantou, jak financovat vysněné bydlení, jsou vlastní prostředky. Tuto možnost si ale může dovolit pouze málokdo. Drtivá většina zájemců o výstavbu rodinného domu sází na hypotéku, které šlape na paty úvěr ze stavebního spoření. Nejméně výhodné jsou v tomto případě klasické spotřebitelské úvěry, které jsou ale pro mnoho lidí jedinou vhodnou alternativou.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]