Zpět

Podívejte se vašemu budoucímu bydlení na zoubek

Odborníci na pasivní domy tvrdí, že s výběrem domu je to jako s autem. I když se vám líbí, jak vypadá, a zamlouvají se vám úložné prostory, vždy řešíte i jeho další vlastnosti. Například to, jakou má spotřebu nebo nakolik je vybavené. A jak tohle všechno souvisí s vaším budoucím bydlením?

Publikováno: 29.07.2011
Rubrika:
Autor: (red)

Jednoduše, všechny tyto parametry byste totiž měli vědět také o svém domě, který kupujete na celý život. Na prvním místě je samozřejmě jeho spotřeba energie. Vzhledem k bezkonkurenčně nízkým nákladům na vytápění a ohřev vody logicky dojdete k pasivní stavbě. Výhodné jsou typové pasivní domy s velmi vysokým standardem a garantovanými úsporami. Jejich pořizovací cena je srovnatelná s klasickým domem, jehož roční spotřeba je ovšem i více než desetkrát dražší. A jaké firmě byste měli pasivní dům svěřit? Ideálně takové, která vám připraví projekt a postará se také o jeho realizaci. „Projektová i realizační dokumentace by měla striktně respektovat zásady pasivních či nízkoenergetických staveb, což souvisí s možnými úskalími při samotné stavbě. Proto je logickým postupem pořídit si kompletní řešení od jedné firmy, protože firma, která umí pasivní dům postavit, jej umí i dobře vyprojektovat,“ radí Ing. Stiva Jokeš, generální ředitel společnosti BAHAL ČR a.s., která se specializuje na pasivní a nízkoenergetické domy. Základem dobré stavby jsou samozřejmě použité materiály. Otázkou pak zůstává, zda-li dáte přednost dočasné dřevostavbě, jejíž konstrukce z dřevěných rámů má omezenou životnost, nebo konstrukčně stálé stavbě. Ty existují v klasickém cihlovém provedení nebo s ocelovou konstrukcí. „Ocelová konstrukce přinesla do pasivního stavebnictví velké výhody. Jednak je naprosto spolehlivá, co se týče statiky, a dále je její životnost prakticky neomezená. V případě domů BAHAL se lehká pozinkovaná ocelová „kostra“ používá v konstrukci s difúzně otevřenými materiály, a proto je jakákoliv možnost její koroze vyloučena,“ uvádí Ing. Jokeš.

Aby v pasivním domě fungovalo vše, jak má, projekt musí být připraven do detailu. Stejná firma, která jej připravila, by za stavbu domu měla ručit.

Kvalitní pasivní stavba ovšem záleží také na detailech a ty ovlivní výsledný komfort vašeho bydlení. Dům by měl být proto připraven na budoucnost, a to nejen úsporným režimem, ale také inovativním vybavením. Například součástí domů BAHAL je v základu vybavení od předních českých i světových výrobců jako je dálkové ovládání osvětlení, hlukový útlum příček izolací Knauf, podlahové vytápění a odhlučená kanalizace Rehau nebo prosklené plochy s vysoce izolačním zasklením s meziskelní fólií Heat Mirror. Pro zastínění naopak slouží systém automatických předokenních rolet či žaluzií. Nespokojte se tedy s tím, co znáte z vašeho předešlého bydlení. „To, že se pasivní domy stávají běžnou záležitostí, nikoliv výstřelkem majetných, dokazují stavby v zahraničí pro sociálně slabší obyvatele. Například v okrajových částech měst v Rakousku se staví městské pasivní bytové domy právě pro nemajetné,“ dodává Ing. Jokeš. Při výběru domu se tedy od začátku ptejte nejenom na to, jak bude vypadat a kolik místností v něm bude, ale také na to, jak bude fungovat a co vás bude jeho provoz stát.
 

[carousel-horizontal-posts-content-slider]